![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/octave_v80.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/opera_tebaldi.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/peak_consult_princess.jpg) |
Ο Octave V80 χρησιμοποιεί τέσσερις 6550 στην έξοδο για να αποδώσει 75W ανά κανάλι σε φορτία 4Ω. Προαιρετικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ΚΤ88, ενώ ο ενισχυτής μπορεί να παραδοθεί και με προενισχυτή phono. |
To εντυπωσιακό Tebaldi της Opera είναι ένα ηχείο τριών δρόμων με παθητικό ακτινοβολητή και συμπεριφορά δίπολου πάνω από τα 2kHz, χάρις στα 4 τουίτερ μαλακού θόλου ίντσας που βρίσκονται στο πίσω μέρος. |
Το Princess της Peak Consult: Ένα ιδιαίτερα κομψό ηχείο στην καλύτερη παράδοση της Σκανδιναβικής σχολής. |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/pioneer_f6_d9_a9.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/pioneer_lx53_lx83.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/pioneer_tad_reference_1.jpg) |
Pioneer για audiophiles. Φαίνεται το SA-CD player D9, o δέκτης F6 και ο ολοκληρωμένος ενισχυτής A9. |
Μικρό, επιτραπέζιο σύστημα το οποίο βασίζεται στο Blu-ray player LX53 και στον ολοκληρωμένο AV SC-LX83. Φυσικά... |
... την παράσταση έκλεψε το TAD Reference One, με την ομοαξονική μονάδα που έχει σχεδιάσει ο Andrew Jones, με διαφράγματα από βηρύλλιο και απόκριση που φτάνει τα 100kHz. |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/playback_designs_mps_5.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/plinius_koru_hiato_anniversary.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/pmc_fact_8.jpg) |
Ένα από τα πλέον συζητημένα και ενδιαφέροντα μηχανήματα της έκθεσης: Το MPS-5 της Playback Designs. |
H Plinius εισάγεται και πάλι στην ελληνική αγορά. Εδώ (από αριστερά προς τα δεξιά) cd player και ολοκληρωμένος (Anniversary), ο ολοκληρωμένος Hiato, το phono Koru και ο τελικός ενισχυτής P-10. |
Πρώτη παρουσίαση επί ελληνικού εδάφους ηχείου της σειράς Fact της PMC (Fact 8)... |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/pmc_pb1i.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/polk_audio_lsi15.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/porfyra_audio_power_amp.jpg) |
… ενώ η εταιρία επέδειξε, επίσης, και το PB-1i. Και τα δύο ηχεία χρησιμοποιούν φόρτιση γραμμής μεταφοράς, που είναι η αγαπημένη αρχιτεκτονική της PMC. |
To LSi15 της Polk Audio είναι ένα τρίδρομο ηχείο με γούφερ 8 ιντσών πλευρικά τοποθετημένο και bass reflex που εκτονώνεται προς το δάπεδο.
|
Η Porfyra Audio είναι μια νέα ελληνική εταιρία. Στην έκθεση παρουσίασε αυτόν τον τελικό ενισχυτή, ενώ θα αναλάβει και την διακίνηση στην ελληνική αγορά των προϊόντων της Sigma. |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/pro_ject_box_system.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/raidho_c_2_0.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/raysonic_se30_mkii.jpg) |
Τα “κουτάκια” της Pro-Ject αποτελούν μια καλή επιλογή για κάποιον που θέλει ένα καλό αλλά περιορισμένων διαστάσεων σύστημα. |
Το C-2.0 είναι το μικρότερο ηχείο δαπέδου της Raidho. Χρησιμοποιεί δύο μονάδες με κεραμικό κώνο για τις μεσαίες/χαμηλές συχνότητες και ένα τουίτερ ribbon για τις υψηλές. |
Ο Raysonic SE30 MkII χρησιμοποιεί τρεις EL34 ανά κανάλι σε single ended τοπολογία και αποδίδει 18W. |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/revel_concerta_f12.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/revel_salon_2.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/roksan_m_series_2_integrated.jpg) |
H Revel επέδειξε το Concerta F12... |
… καθώς και το Salon 2, ένα ηχείο δαπέδου τεσσάρων δρόμων με τρία γούφερ 8 ιντσών, ένα μιντ/γούφερ 6.5 ιντσών, μιντ 4 ιντσών και τουίτερ μεταλλικού θόλου ίντσας. |
Ο ολοκαίνουριος Caspian M2 της Roksan. Ολοκληρωμένος ενισχυτής που αποδίδει 85W/8Ω και προσφέρει πέντε εισόδους line από τις οποίες η μια προσφέρει και δυνατότητα balanced σύνδεσης. |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/roksan_radius_5_tabriz.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/rotel_ra06se_rt09_rcd06se.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/sigma_audio_defacto_heaven.jpg) |
Στον ίδιο χώρο είδαμε, ακόμη, το πλατό Radius με τον βραχίονα Tabriz. |
Σειρά συσκευών της Rotel στην οποία περιλαμβάνεται ο ολοκληρωμένος ενισχυτής RA-06SE, το CD player RCD-06SE και (το πλέον ενδιαφέρον) ο δέκτης RT-09 με δυνατότητα FM/DAB και streaming από το internet.
|
Ένας ακόμη νέος Έλληνας κατασκευαστής, η Sigma Audio, παρουσίασε δύο από τα μοντέλα της. Το ηχείο δαπέδου Defacto και το βάση Heaven. Και τα δύο χρησιμοποιούν κεραμικές μονάδες της Accuton. |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/sigma_audio_s_panel.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/signal_projects_power_strip.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/sonic_studio_amarra.jpg) |
H Sigma παρουσίασε επίσης το S-Panel μια επιφάνεια ελέγχου της ακουστικής. Παρόμοια κατασκευή υπάρχει και στο εσωτερικό των ηχείων. |
Power strip της Signal Projects. Πρόκειται για το Poseidon, το οποίο ενσωματώνει και φίλτρα για την καταστολή των θορύβων από ραδιοφωνικές συχνότητες. |
Οι επισκέπτες της έκθεσης είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά και να ακούσουν το player Amarra της Sonic Studio. |